Den 15 oktober bjuder Viared Företagsförening in till medlemsfrukost hos Lindströms Bil. Den här gången står framtidens teknik på agendan – med fokus på både artificiell intelligens och vätgas som drivmedel.
Vi inleder morgonen med frukost och mingel innan Stefan Timbus från INVID tar sig an ämnet ”AI är inte svårt – det svåra är att välja rätt problem att lösa”. En föreläsning om hur vi kan tänka kring AI och var tekniken kan göra verklig nytta.
Därefter berättar Fredrik Wigelius från Lindströms Bil om vätgas som framtidens drivmedel och den senaste tekniken i vätgasbilar.

Fredrik Wigelius och Stefan Timbus pratar vätgas och AI.
För den som är nyfiken på hur tekniken fungerar i praktiken avslutas morgonen med en rundvandring och möjlighet att provköra vätgasbilar.
En spännande morgon med ny kunskap, inspiration och möjlighet att träffa andra företagare i Viared!
Tid och plats
Datum: Torsdag 15 oktober 2026
Tid: 07.30–09.30
Plats: Lindströms Bil, Företagsgatan 16, Viared
Program
- 07.30 Frukost och mingel
- 08.00 AI är inte svårt – det svåra är att välja rätt problem att lösa. Stefan Timbus, INVID
- 08.30 Framtidens drivmedel – vätgas. Fredrik Wigelius, Lindströms Bil
- 09.00 Rundvandring och möjlighet till provkörning av vätgasbilar
- 09.30 Avslutning
Varmt välkommen!